Știri
Între 9 și 10 august, la Vlaha au înnoptat aproximativ patruzeci de berze care se aflau în trecere, în zonă. Acestea au sosit în jurul orei 20, după ploaia de după-amiază, și erau atât de multe, că satul s-a umplut, efectiv, de păsări. Majoritatea au aterizat pe acoperișuri și coșuri de fum, dar și pe ramurile superioare ale unui nuc. Multe dintre ele au tot făcut cercuri în aer, în căutarea unui loc potrivit. Pe turnul bisericii reformate a aterizat o barză, pe acoperiș, alte nouă berze, iar pe turnul bisericii catolice, patru.
În după-amiaza zilei de marți, 13 iulie, a avut loc primul zbor al unuia dintre puii de barză din cuibul de la Vlaha. Puiul (cel mai probabil cel care poartă inelul cu numărul 7838) a lipsit din cuib între 16:56 și 17:18, iar mai apoi, și între 19:38 și 19:44. Miercuri în zori a făcut deja un cerc în jurul cuibului, apoi a lipsit din cuib între 5:48 și 6:06, respectiv între 6:48 și 7:22. Ceilalți pui s-au tot uitat după el și au început să exerseze și mai mult.
Aproximativ patruzeci de copii au luat parte miercuri, 23 iunie, la inelarea puilor de barză de la Vlaha. Cei mici au avut și posibilitatea de a mângâia un pui care a fost coborât și inelat sub cuib. În timpul inelării, puii de barză rămași în cuib au fost acoperiți cu o pătură, pentru ca aceștia să nu se sperie și să sară din cuib. Leske și Miska au urmărit cu sufletul la gură procesul, de pe hornul uneia dintre casele de alături.
Zilele trecute, supravegherea permanentă de către părinți a celor trei pui de barză de la Vlaha a încetat, și a dispărut din cuib și oul care nu a eclozat.
Potrivit imaginilor time-lapse realizate de camera web, ultima oară când oul neeclozat s-a mai putut observa în cuib a fost în 11 iunie, ora 7:08. Între 6:38 și 6:40 oul a ajuns la marginea cuibului. Se pare că Leske a fost cea care a mutat oul și că tot ea l-a aruncat în afara cuibului.
În cuibul de barză de la Vlaha, al patrulea pui luptă să supraviețuiască. Acest pui a reușit să spargă coaja oului în seara zilei de marți, 18 mai, însă doar o parte a corpului său a fost eliberată din strânsoare. Capul nu a reușit să și-l scoată din ou nici până miercuri seara. Prin mișcarea aripilor sale a semnalat, și după 24 ore de încercări, faptul că se mai află în viață și că luptă.
La data de 13 mai, joi dimineața, în cuibul de barză de la Vlaha observat cu cameră web au apărut primii doi pui. Aceștia au spart coaja ouălor în zori, la 34 de zile de la depunerea primului ou. În fotografiile time-lapse făcute din două în două minute, ciocurile micuților se văd prima dată la ora 5:56. În acel moment, unul din pui a reușit să scoată din coaja de ou doar capul.
Leske și Miska au luat cu mare drag în primire primii veniți. Clocirea continuă: mai sunt trei pui de eclozat. La 9:42 am putut fi martori și la primul mic dejun servit celor mici.
În zorii zilei de 20 aprilie Leske a depus și cel de-al cincilea ou în cuibul de la Vlaha.
Experiența anilor trecuți ne arată, însă, că numărul ouălor depuse ne dă un indiciu doar asupra unei posibile limite superioare al numărului puilor.
Anul acesta este al cincilea an în care putem observa cuibul și prin intermediul camerei web. În cei patru ani care au trecut, s-a întâmplat o singură dată ca toate ouăle să fie eclozate și toți puii să crească: în 2020.
Așa cum era de așteptat, în zorii zilei de 13 aprilie Leske a depus și cel de-al treilea ou. Pe imaginile realizate la fiecare două minute, de camera web, se poate observa că noul ou a apărut în cuib între orele 2:04 și 2:18.
A început și clocirea. Miska și Leșke se așează pe ouăle din cuib cu schimbul.
În data de 11 aprilie, duminică în zori, în cuibul de barză de la Vlaha a apărut și al doilea ou. Și de data aceasta, oul a fost depus de Leske după miezul nopții. Pe imaginile realizate de camera web la fiecare două minute se poate observa că la ora 1:02, în cuib de afla un singur ou, iar la ora 1:24, două ouă.
Se pare că Leske respectă programul din ultimii ani și depune ouă noi o dată la două zile. Întrebarea este doar câte ouă vor fi în final.
În zorii zilei de vineri, 9 aprilie, Leske a depus primul său ou din acest an. La opt minute după miezul nopții, în cuib nu erau ouă, dar cu 16 minute mai târziu, la picioarele celor două berze s-a putut observa, deja, un ou frumos.
În timpul zilei, perechea de berze s-a mai așezat din când în când pe ou, dar clocirea efectivă nu a început încă. Cu siguranță că berzele așteaptă să aibă mai multe ouă în cuib.
Prima barză a și sosit, deja, în cuibul de la Vlaha. Potrivit analizelor și a comparării fotografiilor, se pare că și de data aceasta, prima care a ajuns în cuib este femela Leske.
Pe baza fotografiilor efectuate la fiecare două minute, de camera montată pe cuib, se poate constata că barza a apărut în cuib la data de 30 martie, cu un minut înainte de miezul nopții. După ce s-a odihnit un pic, la 1:24 a plecat din cuib, iar la 2:48 a revenit. Răsăritul de soare l-a urmărit din cuib.
În data de 24 martie, miercuri, am reușit să montăm și să pornim noua cameră web, care de acum încolo transmite și sunetul din cuibul de berze de la Vlaha. Mulțumim companiei Electrica pentru ajutorul acordat!
Cuibul este vizitat de grauri și de vrăbii de câmp, dar s-a putut auzi, deja, și cântecul unor pițigoi mari, ghionoaie sură și mierle. Sperăm că ne despart doar câteva zile de sosirea berzelor.
Dragi vizitatori! Ne aflăm foarte aproape de momentul în care vom putea să și auzim berzele de la Vlaha. Anul trecut, la scurt timp după plecarea berzelor noastre am demontat vechea cameră web, iar zilele acestea am cumpărat una nouă, care poate transmite și sunet.
La Vlaha este iarnă acum, cuibul este acoperit cu o zăpadă de aproximativ zece centimetri, și în ciuda soarelui, temperatura nu a urcat peste minus cinci grade. Cât timp durează vremea aceasta, noi vom consolida suportul și vom monta noua cameră, în formă de sferă, apoi vom încerca să testăm sistemul.
Dragi vizitatori! Dorim să vă mulțumim că ne-ați fost alături și că am urmărit împreună anul 2020 al familiei de berze de la Vlaha. Acest an a fost unul special și pentru noi, întrucât în urma epidemiei de coronavirus am avut la dispoziție mai mult timp pentru a urmări viața lui Leske și Miska, respectiv viața celor patru pui care au crescut în cuib.
Toate semnele arată: Miska, masculul din Vlaha, a plecat și el spre Africa. În noaptea dinspre sâmbătă spre duminică, 23 august, acesta a mai dormit în cuibul monitorizat cu cameră web. La ora 6:28 a plecat de acasă. Între 7:16 și 8:58 s-a aflat din nou în cuib, ba chiar s-a și așezat pentru o scurtă vreme. Ceva mai târziu a ieșit din nou în lume, iar la ora 11:08 a mai revenit doar pentru 3-4 minute. În fotografia pe care aparatul l-a realizat la ora 11:12, cuibul este gol. Și așa a rămas încă de atunci.
La data de 13 august, joi am fost din nou martorii unor bătălii pentru cuib. La ora 16:30, pe cuib a aterizat o barză străină, însă Miska a apărut imediat și a alungat-o. Mai târziu a apărut și perechea intrusului. S-au tot învârtit deasupra cuibului, dar Miska a tot clămpănit, semnalându-le că nu este de acord cu aterizarea lor. De pe acoperișul unei case din vecini, cele două berze străine au tot ținut sub observație cuibul, cam un sfert de oră. Miska i-a alungat și de acolo.
S-a dovedit că ne-am înșelat cu privire la plecarea berzelor. După trei, respectiv două zile de absență, în seara zilei de sâmbătă, 8 august în jurul orelor 20:30, Leske și Miska s-au întors în cuib. Au clămpănit puternic din ciocuri pentru a anunța că sunt aici.
Miska s-a apucat de îndată să aranjeze câteva crengi de la marginea cuibului, apoi a urmat împerecherea. După aceea, Leske a umblat cu ciocul prin penele de pe capul lui Miska, în semn de tandrețe – ca de obicei. La ora 20:50 a urmat o nouă împerechere.
De peste o zi, la Vlaha nu a mai fost observată nicio barză. Toate semnele indică faptul că Miska și Leske au pornit, și ei, către Africa. Anul acesta au făcut-o mai devreme decât în anii precedenți. După ce la data de 2 august și-au luat rămas bun de la cei patru pui, timp de câteva zile, adulții au dus viața lor obișnuită în cuib.
De regulă plecau împreună după hrană, iar de fiecare dată când se întorceau la cuib, clămpăneau prelung. Nopțile le-au petrecut din nou în cuib, care brusc a devenit foarte încăpător.
